Znáte rýmovník?
Zcela nenáročnou rostlinku, které se bez velké péče může dařit jak na parapetu okna tak na balkóně či zahrádce. Pokud neznáte, tak my Vás s ní dnes seznámíme. Asi před rokem jsme dostali první malou sazeničku a jejímu dlouhodobému pobytu v naší domácnosti jsme nedávali mnoho nedějí. Ale protože je to rostlinka opravdu nenáročná, tak u nás bez větší péče přežila prvních pár měsíců, během kterých se i pěkně rozrostla. Pěkně voněla, špatně nevypadala a já se mezitím trochu poohlížela po informacích, na co se dá rýmovník využít. A dnes je to u nás tak, že rýmovníku máme plný parapet a v ledničce čerstvý domácí sirup z něj připravený a při každém kašlíku, rýmě, ale třeba i bolesti břicha nebo hlavy popíjíme sirup z rýmovníku. A že těch příležitostí přes zimu s dětmi bylo.
Takže, podělit se o recept prostě musíme.
Budeme potřebovat: 30 listů rýmovníku, pomeranč, citron a cukr
Do velké nádoby vložíme listy rýmovníku společně s plátky pomeranče a citrónu. Pokud máme citrusy v bio kvalitě tak včetně slupky, jinak je oloupeme. Vše zalijeme vodou, tak aby bylo vše ponořené, přiklopíme pokličkou a necháme louhovat 24-48 hodin. Po té scedíme (listy a citrusy vyhodíme), odvar přivedeme k varu, po té postupně přisypeme cukr (cca 1 kg na litr odvaru). Vaříme tak dlouho, dokud odvar nezíská hnědou barvu a nezačne lehce houstnout. Že je sirup hotov poznáme tak, že po odlití malého množství sirupu do misky, vidíme že při chladnutí houstne. Ještě horký sirup nalijeme do skleniček, otočíme dnem vzhůru. Sirup máme uskladněný v ledničce.
Sirup konzumujeme jak v koncentrované podobě, jako sirup do studené vody nebo na oslazení čaje.
Snažíte se zhubnout a potřebujete radu či pomoc. Podívejte se S čím Vám pomůžeme
Nejčastěji využívanou službou lidí, které s námi úspěšně zhubli je Kompletní výživový plán a Cvičení s profesionálním osobním trenérem