Loket – hrad a okolí

Loket – hrad a okolí

Loket je jedním z míst v západních Čechách, které potěší nejednoho z nás. Na své si zde přijdou jak milovníci památek, vodáci, turisté tak i kulturní nadšenci. Město Loket se nachází v ohybu řeky Ohře. Historie města sahá do dávné minulosti, první písemné zmínky jsou dochovány již z počátku 13 století. Místo samotné již bylo osídleno daleko dříve, a to v 6. století

Nejvýznamnější historickou památkou je místní Hrad Loket, jehož vznik započal v druhé polovině 12. století za doby vlády Vladislava I., z této doby se zachovala rotunda hradu. Velké oblibě se hrad těšil zejména za doby vlády Lucemburků, kdy zde velmi často pobývala Eliška Přemyslovna společně se svými dětmi.  V dospělém věku zde rád pobýval Karel IV, který městu Loket pomohl získat určitá privilegia.

Hrad je nádhernou, nepřehlédnutelnou dominantou města Loket. V současné době je hrad celoročně přístupný. S možností prohlídky jak s průvodcem tak samostatně. V části hradu je možné vidět mimo jiné rozsáhlou sbírku porcelánu, hradní vězení, hladomornu i mučírnu.

Další památkou, které v Lokti stojí za zmínku je barokní kostel Kostel Svatého Václava, který se nachází v bezprostřední blízkosti hradu a byl postaven na místě původního gotického kostela. Pokud budete mít možnost, určitě stojí za prohlídku výzdoba interiéru kostela. Další historickou budovou, která stojí za povšimnutí je nedaleko stojící Radnice v ranně barokním stylu a uprostřed náměstí nacházející se Sloup nejsvatější trojice.

Komu již prohlídka historické části města stačila a zatouží po kultuře, může využít z bohaté nabídky kulturních akcí konajících se v podhradí v místním přírodním amfiteátru.

Za přírodními krásami je možné se vydat do okolních lesů, které nám umožní spoustu pěkných vycházek po rovině i do kopců s vyhlídkami umožňujícími překrásný výhled na město, hrad Loket i řeku Ohře. Jedním z míst, které určitě doporučujeme navštívit, jsou Svatošské skály. Jedná se o pozoruhodné skalní útvary, vytvořené postupným zvětráváním a odnosem granitových bloků, činností řeky a erozivním působením mrazu. Skály svými tvary připomínají svatební procesí. Místo je pro svoji krásu vyhledáváno lezci, vodáky, cyklisty i pěšími turisty.

Fanoušky motokrosového sportu přiláká vyhlášený motokrosový areál nacházející se v loketských serpentýnách, kde se každoročně pořádají významné světové motokrosové závody.

Více zde…