Pitný režim

Pitný režim

Proč a kolik pít?

Proč a kolik pít je často diskutovaným a velmi často, většinou lidí, ne zcela dodržovaným tématem. Začneme ptázkou proč? Dostatek tekutin urychluje metabolismus, odplavuje odpadní látky z těla a dodává pocit sytosti a tím nám pomáhá udržovat naši váhu pod kontrolou.

Bez vody by naše tělo nemohlo fungovat. Tělo dospělého člověka je z 50% tvořeno vodou a u dětí je toto procento ještě vyšší. Množství vody, které bychom měli denně vypít záleží na našem věku, zdravotním stavu, na naší hmotnosti, na okolní teplotě, na naší fyzicé aktivitě a způsobu stravování. Obecně je doporučováno vypít minimálně 2 – 2,5 litru tekutin za den. Vyhýbejme se ale pití velkého množství tekutin při jídle. Při množství větším než 0,3 litru tekutiny přijatém před nebo během jídla dochází k naředění žaludečních šťáv a trávících enzymů, čímž dochází k horšímu a delšímu trávení zkonzumované potravy.

Protože v noci spíme a nemáme tedy možnost pít, naše tělo se postupně dehydratuje a proto byhom hned po probuzení měli tekutiny začít doplňovat. Ideálním startem je voda s kapkou citronové šťávy. Pokračovat bychom měli u snídaně čajem nebo ředěným džusem. Během dne je pak opět nejvhodnější obyčejná voda a to v malých dávkách v průběhu celého dne.

A jaká voda je nejlepší? To e často diskutovaná otázka. Na většině území ČR je voda z kohoutku pitná a naprosto v pořádku. Pokud máme pocit, že voda z kohoutku by v místě našeho bydliště nemusela být dobrá, stačí na její vylepšení použít dnes běžně dostupné filtry.

Další variantou je pití kupované balené vody, která pokud je dobře balena a není vystavena slunečnímu záření je rovněž v pořádku. Bohužel nemáme žádnou jistotu, jak byla voda skladována před tím než jsme ji zakoupili. Často vídáme v obchodech vyrovnané balíky s vodou za výlohou, kde na ně svítí slunce. Taková voda pak nemusí spňovat požadavky nezávadnosti. Můžeme pít i slabé minerální vody.

Jakým nápojům se raději vyhnout? To je jednoduché, nepijme nic co k životu naše tělo nepotřebuje. Jedná se zejména o nápoje které obsahují oxid uhličitý, cukry, umělá sladidla, tein, barviva apod. Tyto nápoje mají vliv nejen na kazivost zubů a negativně se podepisují i na našich postavách , ale negativně působí i na naše zdraví. Vyhněme se tedy perlivým vodám, slazeným limonádam, džusům, kolám, silným čajům, přemíře kávy a alkoholu.