Vejce

Vejce

Dnes o vejcích.  Slepičí vejce jsou známá snad každému z nás. Každý je někdy s větší či menší oblibou konzumuje, či konzumoval. Vejce jsou jednou z potravin na jejichž konzumaci se ptáme našich klientů….jíte / nejíte…kolik, jak často, jaké úpravy, proč….. Ptáme se na ně proto, že by podle našeho názoru ve zdravém jídelníčku chybět neměla.

Vejce jsou potravinou svým složením velmi hodnotnou, jsou nejlepším zdrojem bílkovin se zastoupením všech aminokyselin. Bílkoviny nalezneme ve vejcích převážně ve vaječném bílku,  v menším množství se vyskytují i ve žloutku. Zatímco tuk najdeme pouze ve žloutku. Toto je hlavním důvodem, proč sportovci s vyšší potřebou bílkovin konzumují samotné vaječné bílky. Obsah sacharidů je ve vejcích minimální.

Průměrné vejce obsahuje 78 kcal / 6 g bílkovin / 3 g tuku

Kromě již zmíněných makro živin, jsou ve vejcích snad všechny vitamíny (kromě vitamínu C).  Obsahují vitamín A, který je mimo jiné důležitý pro posílení imunitního systému.  Vitamín D, který ve spojení s kalciem zajišťuje pevné kosti a je tak prevencí osteoporózy. Vit B12, B6, B2 dále pak selen, fosfor, zinek. Žloutek obsahuje, pro náš organismus nezbytný lutein a cholin. Cholin brání srdečním chorobám, je pomocníkem v prevenci rakoviny prsu a prospívá fungování mozku.

Další neopomenutelnou látkou, kterou obsahují vejce ve žloutcích je cholesterol. Pravda o vejcích a cholesterolu je taková, že ač ho obsahují poměrně hodně (425mg/100g vejce) jejich konzumace nevede ke zvyšování cholesterolu krevního. Nutno podotknout, že i zde záleží na okolnostech a dalších souvislostech.

Možností úpravy vajec je nepřeberné množství. Konzumovat se dají naměkko, natvrdo, míchaná nebo třeba ve firmě placky jako amoleta. Další možností je využít vajec na zapékání se zeleninou, s brambory nebo těstovinou nebo jako součást různých pokrmů.  Pokud se obáváte zmíněného vysokého obsahu cholesterolu, máte možnost konzumovat pouze vaječný bílek.

Za zmínku zcela jistě stojí produkt vyrobený z vaječných bílků, který již prodává většina obchodních řetězců –  Šmakoun. Šmakoun je k dostání v několika sladkých i slaných příchutích, dá se konzumovat přímo nebo jako součást pokrmů.

Snažíte se zhubnout a potřebujete radu či pomoc. Podívejte se S čím Vám pomůžeme

Nejčastěji využívanou službou lidí, které s námi úspěšně zhubli je  Kompletní výživový plán  a  Cvičení s profesionálním osobním trenérem