Muži

Co chceme?
Každý z nás si uvědomuje , že ke zdravému životu patří dobrý fyzický stav a duševní zdraví. V období, kdy se cítíme dobře, máme ale tendenci považovat „fyzickou kondici“ a „zdravou stravu“ za prázdná slova. Teprve v okamžiku, kdy přijde nějaká zdravotní potíž, začneme brát životní styl vážně a začneme přemýšlet co ve svém životě změnit. Pokud jsme zajeti v určitých kolejích, může být těžké zbavit se zlozvyků, zvlášť když je za zlozvyky ani nepovažujeme.
Jak na tom jsme?
Podle průzkumů společnosti Unilever se spokojenost s fyzickou kondicí v České republice snižuje.
Spokojenost s fyzickou kondicí
Z průzkumů vyplývá, že téměř 52 % z nás je spokojeno se svou fyzickou kondicí. Oproti roku 2008, kdy bylo 60 % spokojených respondentů, to znamená pokles o 8 %.
Na otázku, zda se respondenti snaží svou fyzickou kondici vylepšit, odpovědělo „ano“ 82 % z nich, což je stejné jako ve výzkumu před 3 lety.
Vyhledávání rad či pomoci
Když už si člověk neví rady, co a jak se svou kondicí dělat, většinou se snaží vyhledat pomoc. Z průzkumu vyplývá, že 81 % respondentů hledá někdy rady nebo pomoc ohledně pohybu a zlepšení fyzické kondice.
Nejčastěji se lidé dívají na internet (50 %), dále se radí s přáteli (39 %) a vyhledávají odborníky (19 %). Z výsledku výzkumu lze vyčíst, že role internetu roste a význam tiskovin naopak klesá. Bohužel musíme konstatovat, že i na internetu se můžeme setkat s nepravdivými informacemi a návody, jejichž praktické použití může někdy vést až ke zdravotním komplikacím. Také rady přátel berme s určitou rezervou, neboť pokud nejsou odborníky, hovoří pouze o nějaké vlastní zkušenosti nebo se jedná o informaci „z druhé ruky“.
Spokojenost s hmotností (váhou)
Výzkum se nezaměřil pouze na fyzickou kondici, ale také na hmotnost. Tam byl zaznamenán ještě výraznější pokles spokojenosti. V současnosti je se svou váhou spokojeno 40 % dotazovaných, což znamená pokles o 13 % oproti roku 2008. V otázce spokojenosti s váhou řeklo „ne“ 26 % respondentů v porovnání se 17 % před 3 lety.
Když se dotázaní snaží svou váhu snížit, tedy zhubnout, jedí především více zeleniny a ovoce (89 %), omezují své stravování ve fast foodech (83 %), nabírají si menší porce (78 %) a nahrazují živočišné tuky rostlinnými (50 %).
Nejčastější sportovní aktivity
Z dat výzkumu vyplývá, že Češi nejraději chodí na procházky (80 %), provozují turistiku (41 %), cykloturistiku (38 %) a zdravotní cvičení (38 %). Mladší generace (od 15 do 44 let) také preferuje indoorové aktivity, jako je fitness centrum (22 % respondentů ve věku 15–29 let), aerobic, spinning či body styling (více než 14 % respondentů ve věku 15 až 29 let).
Nově se mezi odpověďmi objevovala zumba.
Teď tedy víme co chceme a jak na tom jsme. A kdy je nejlepší čas začít?
PRÁVĚ TEĎ !!!