Stravovací návyky

Stravovací návyky

Teorie založena hlavně na tom, co jíte a ne na tom, kolik toho jíte. Pravdou ale je, že jediným důvodem proč člověk přibírá nebo hubne je množství přijaté energie. Proto by na Vašem jídelníčku měla být jen taková jídla, která odpovídají tomuto požadavku. Způsob stravování vedoucí ke štíhlé postavě je mnohem komplexnější, není to jen o tom, co jíst a čemu se vyhnout. Ale když už konečně zhubnete, půjde potom i o to, jak si váhu udržet! Vždyť zhubnout můžete i po dietě ze samé zmrzliny a párků, pokud Váš celkový denní příjem nebude vyšší naž 1200 kcal. Na druhé straně můžete jíst samé ryby se zeleninou, ale pokud bude Váš energeticý příjem 4500 kcal/den asi nezhubnete.
Dvě základní teorie hubnutí jsou založeny buď na nízkém příjmu tuků nebo na sníženém příjmu sacharidů. O to však až tak zásadně nejde, jde hlavně o celkový příjem energie. Nebezpečí tuků, není v nich samotných, ale ve zvýšeným množství kalorií, které obsahují. Některé tuky hubnutí dokonce podporují, působí tedy na hubnutí jako stimulanty. Jsou jimi například omega 3 nenasycené mastné kyseliny a to nejsou jediné. Když tedy přemýšlíme, jaké potraviny zařadit na jídelníček, pokud se snažíme hubnout, nesmíme nikdy zapomenout zohlednit energetický obsah těchto potravin.
Dalším známým nedorozumněním je, že pokud rapidně omezíme příjem kalorií za den, musíme nutně zhubnout. Tak jednoduše to bohužel nefunguje. Tělo okamžitě zareaguje a zpomalí metabolizmus, jako reakci na tuto změnu a hubnutí se zase nekoná. Hubnout začneme až v okamžiku, kdy vznikne skutečný kalorický deficit, tzn. Když počítáme s tím, že se při redukci příjmu náš organismus zpomalí a tomu celý proces hubnutí přizpůsobíme.
Nejčastější otázkou většiny lidí je, jak si má spočítat a připravit denní jídelníček, aby začali hubnout. Z mnoha důvodů však jednoduchý návod neexistuje. Každý člověk je jedinečný, a žádný univerzální recept tedy ani fungovat nemůže. Ale zcela jistě jsou určitá obecná doporučení, která většině lidí v hubnutí pomohou. A jaká to jsou?

  • jíst častěji a menší porce
  • pít dostatek neslazených tekutin
  • většinu denního příjmu energie přijmou v první polovině dne
  • jíst pomalu a v klidu
  • omezovat slazení a solení
  • vybírat si kvalitní a vhodé potraviny