Závodní kulturistika a fitness

Závodní kulturistika a fitness

O tom, že sportovní aktivity a cvičení v posilovně by se mělo mít jasný cíl a tím i plán, asi nebude nikdo chtít polemizovat. Jinak se bude ubírat ve svém počínání člověk, který chce celkově zlepšit své zdraví a kondici, jinak vytrvalostní či rychlostní sportovec který si chce doplnit či zpestřit svůj trénink a jinak někdo, kdo se plánuje postavit na kulturistická závodní prkna. Já se zde budu věnovat zejména poslední skupině lidí. Lidí s cílem zodpovědně se co nejlépe připravit na závody v kulturistice či jiné fitness kategorii.

Vývoj posledních několika let současné české scény fitness a jeho rostoucí úroveň už dnes téměř nedává šanci uspět na mistrovských závodech se slušným výsledkem někomu, kdo nemá něco natrénováno. Určitě tomu tak je v kulturistických kategoriích a myslím, že to platí i pro bodyfitnessky a physique žen.

Předpokládejme tedy, že ten, kdo se rozhodne pro přípravu, má již v okamžiku rozhodnutí za sebou několik let smysluplně trávených v posilovně, a to nemyslím na recepci. Od okamžiku rozhodnutí je třeba mít pro zodpovědnou přípravu na závody zhruba 8-9 měsíců. Je to přibližný čas, protože v tuto dobu obvykle neznáme přesný termín jejích konání, ale dá se předpokládat.

V tomto okamžiku je potřeba si podle aktuální formy rozfázovat přípravu na silovou část, objemovou část a rýsovací.

Cílem silové fáze je získat sílu – dostat se na požadované tréninkové váhy a tím získání síly. Základní cviky, menší počet opakování a delší přestávky mezi sériemi. Vše vždy s ohledem na aktuální zdravotní stav. Nemá například smysl zařazovat cvik, při kterém mne limituje nějaký pohybový problém – bolest ramen, kolen a pod. Silovou přípravu na kulturistické závody je dobré si neplést se silovým trojbojem, kde je cílem překonat co nejvyšší váhy. I v této fází je podstatné zachování technicky dobrého provedení cviku.

U objemová fáze pracujeme s váhami, na které jsme se dostali v silové části přípravy a to za účelem získání maximálního silového objemu. Počet opakování v jednotlivých sériích se zvyšuje, což znamená, že musíme o trochu snížit váhy, které byly dosaženy na konci silové přípravy. Zkracuje se délka přestávek mezi jednotlivými sériemi a tím se zvyšuje tréninková intenzita.

Účelem rýsovacího tréninku a vhodně nastavené diety je dosažení co nejmenšího množství podkožního tuku, získání svalové tvrdosti a separace, a zachování svalových objemů. Trendem zůstává zvyšování počtu opakování v jednotlivých sériích, více se zkracují přestávky mezi sériemi a je možné využít různé intenzifikační postupy. Samostatnou kapitolou rýsovací fáze je zařazení aerobní činnosti.

Podrobněji se jednotlivým částem budeme věnovat příště.

Snažíte se zhubnout a potřebujete radu či pomoc. Podívejte se S čím Vám pomůžeme

Nejčastěji využívanou službou lidí, které s námi úspěšně zhubli je  Kompletní výživový plán  a  Cvičení s profesionálním osobním trenérem